Aliance české energetiky (CPIA) sdružuje největší technologické dodavatele pro energetické zdroje v České republice. Firmy působící v Alianci realizují projekty v oblasti jaderné energetiky ve více než 20 zemích světa. Významným trhem je také Ukrajina, kde za téměř 50 let uskutečnily řadu dodávek při výstavbě i rekonstrukcích tamních jaderných elektráren a kde se i před rokem 2022 účastnily řady jaderných projektů.
Aliance české energetiky zastupuje české firmy při jednáních na vládní i mezinárodní úrovni. Aktuálně jedná o významném zapojení českých firem do obnovy ukrajinské jaderné energetiky. České firmy mají pro Ukrajinu v jaderném sektoru velký potenciál, disponují moderními technologiemi a know-how pro reaktory typu VVER provozovanými na jejím území.
Členské společnosti působí v oblasti návrhu, výroby, dodávek a instalací v projektech výstavby, servisu, modernizace a odstavování energetických zdrojů včetně jaderných elektráren. Přes 90 % zařízení pro československé elektrárny včetně jaderných bylo vyrobeno tuzemskými firmami.
Posláním Aliance je koordinovat strategické zájmy, klíčová partnerství a spolupráci českých technologických dodavatelů pro energetické zdroje s partnery z byznys sféry i na úrovni ministerstev a státních regulačních orgánů.
Aliance byla založena za podpory české vlády a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v roce 2015. Roční obrat 13 členů činí průměrně přes 60 miliard korun. Aktuálně členské firmy zaměstnávají téměř 12 000 zaměstnanců. Své know-how uplatňují na projektech v jaderné i klasické energetice jak v České republice, tak i ve více než 60 zemích světa.
@Denisa Ranochová - Aliance české energetiky (CPIA)
V souvislosti se znovu výstavbou infrastruktury Ukrajiny často zaznívá slogan “Build Back Green”. Posílení decentralizovaných obnovitelných zdrojů energetiky dává smysl i ze strategického hlediska. V případě války je výroba elektřiny buď skrze střešní elektrárny či velký počet pozemních solárních a dalších elektráren odolnější vůči útokům než velké centrální zdroje. V případě konfliktu solární elektrárny mohou fungovat i v případě, že je poškozena distribuční a přenosová soustava. Není tedy divu, že solární sektor na Ukrajině zažívá období velkého zájmu o tyto instalace.
České firmy pak mohou při znovuvýstavbě solárních elektráren hrát klíčovou roli. Některé z členských firem Solární Asociace již zkušenosti na Ukrajině mají, část z nich dokonce elektrárny stále vlastní. Firmy jako Ekotechnik Czech či Solartec na Ukrajině stavěly a i dnes staví pozemní i střešní elektrárny pro průmysl i domácnosti.
Kromě solárních elektráren budou klíčovou roli hrát i další obnovitelné zdroje jako větrné elektrárny a výroba tepla například z biomasy. I v těchto oblastech mají české firmy a investoři jak dlouholeté zkušenosti, tak chuť k expanzi.
@Jan Krčmář - Solární Asociace